Czym jest usługa społeczna?

Terminem usługa społeczna określa się rodzaj usług, jakie występują w obrębie usług jako trzeciego sektora gospodarczego stymulującego rozkwit ekonomiczny danego organizmu państwowego. Warto wiedzieć, że usługi są obecnie coraz bardziej rozpowszechnioną formą ludzkiej działalności i wraz z biegiem czasu przybywa chętnych decydujących się na pracę w rozlegle traktowanych usługach, w tym także w zakresie wspomnianych w tytule niniejszego artykułu usługach społecznych.


Z pewnością terminem typowej usługi społecznej należy określić posiadanie i prezentowanie innym jednostkom swoich kwalifikacji zawodowych, dzielenie się wiedzą, fachową poradą techniczną, udzielanie jakichkolwiek informacji, przeżycia, doświadczenia zbierane na koncie, poprawianie wyglądu- usługi kosmetyczne, fryzjerskie, fizjoterapeutyczne, medyczne itd. Do tego mowa także o odprężeniu psychicznym, świadczeniu poczucia bezpieczeństwa czy też dawaniu satysfakcji i realizacji potrzeb. W każdym z tych przypadków, w zasadzie już niezależnie od tego, czy mowa o usługach społecznych na zasadzie wymiaru stricte materialnego, czy kompletnie niematerialnego zawsze chodzi o jakiś sposób zaspokajania potrzeb człowieka. W dużym stopniu wiąże się to także z bezpośrednim procesem wytwórstwa różnorakich dóbr materialnych.
Na temat definiowania usług społecznych konkretnie wypowiadało się w dziedzinie gospodarki wielu ważnych badaczy i ekspertów, w tym między innymi O.Lange, zdaniem którego chodzi o to, żeby zaspokajać wszelkie potrzeby człowieka, z kolei K. Polarczyk stwierdził, że usługami społecznymi jest wszystko to, co wiąże się z szeroko rozumianą pracą wytwórczą. Zdaniem J.B.Queena natomiast, mianem tym można określić to co ulega wymianie międzyludzkiej.
Autor artykułu: